Sprawdzenie i wymiana akumulatora
Z MOBI w prosty i szybki sposób umówisz się do specjalisty, który sprawdzi stan akumulatora, a w razie potrzeby dokona jego wymiany na nowy.
W MOBI zyskujesz:
- nawet 50% niższe koszty oleju
- gwarantowane ceny za usługi
- odbiór i odstawienie gotowego auta - door2door (dostępne wkrótce)
- płatności odroczone i ratalne za wszystkie usługi
Usługa zawiera*:
- kompleksowa weryfikacja stanu akumulatora
- wymiana akumulatora
*koszt wycieraczek nie jest zawarty w cenie usługi
Dbaj o auto razem z MOBI - Twoje auto to doceni!
Sprawdzenie i wymiana akumulatora - w Twojej okolicy
Wybierz miasto i umów się w prosty sposób na wizytę w serwisie. Specjaliści dokładnie sprawdzą stan akumulatora w Twoim samochodzie. W razie konieczności, przeprowadzą również usługę jego wymiany. Współpracujemy wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanymi punktami, w których eksperci dobrze zadbają o Twój samochód. Z MOBI to proste!
Rozładowany akumulator? Jak dbać o akumulator?
Rozładowany akumulator jest jednym najczęstszych problemów z samochodem, którego możemy uniknąć stosując się do pewnych wskazówek specjalistów. Akumulator spełnia wiele ważnych funkcji w pojeździe i tak na prawdę bez niego nie ruszymy samochodem, nawet jeśli wszystko inne jest w należytym porządku. Jakie są metody, które pomogą nam uniknąć rozładowania akumulatora?
Rozładowany akumulator - jakie są objawy?
Akumulator odpowiada za kilka kluczowych procesów zachodzących w aucie, dlatego niezwykle ważne jest, aby funkcjonował w poprawny sposób. Bez poprawnego działania akumulatora niemożliwe będzie działanie żadnego urządzenia, które potrzebuje prądu do działania. W przypadku, gdy posiadamy rozładowany akumulator nie posłuchamy radia, nie włączymy świateł i nie będzie również działał alarm samochodowy. Należy pamiętać, że podczas postoju samochód pobiera energię z akumulatora, który jednocześnie nie jest ładowany. Może to doprowadzić więc do jego rozładowania.
Ponieważ akumulator odpowiada za tak wiele rzeczy, nie powinno być dla kierowcy problemem wykrycie pierwszych oznak całkowitego lub częściowego rozładowania. Powinniśmy zwrócić na to uwagę, gdy:
- Rozrusznik działa powolnie przy uruchomienia silnika
- Światła nie świecą z pełną mocą
- Nie działają urządzenia potrzebujące energii - np. klimatyzacja, radio
Całkowicie rozładowany akumulator uniemożliwi odpalenie silnika i w tej sytuacji nie powinniśmy próbować wielokrotnie włączyć samochodu. Działa to bardzo negatywnie na żywotność naszego akumulatora.
Ładowanie akumulatora - jak to zrobić?
Jeśli doszło do sytuacji, gdy akumulator został całkowicie rozładowany, nie musimy go od razu wymieniać. Są dwie podstawowe możliwości na ładowanie akumulatora pojazdu, które postaramy się opisać poniżej.
Ładowanie akumulatora za pomocą kabli rozruchowych
W tym przypadku potrzebny będzie drugi samochód ze sprawnym akumulatorem oraz kable rozruchowe. Warto najpierw przeczyścić końcówki kabli rozruchowych oraz klem. Nie powinniśmy też dokonywać ładowania, jeżeli akumulator jest oblodzony. Jeśli wszystko jest w porządku należy:
- Podjechać sprawnym samochodem blisko ładowanego auta
- Podłączyć kable rozruchowe - najpierw do samochodu ładującego, potem do rozładowanego. Czerwony kabel do klemy z plusem (dodatniej), a czarny do klemy z minusem (ujemnej).
- Uruchomić ładowany pojazd
- Pozostawić uruchomiony samochód przez około 15-20 min - akumulator musi zostać naładowany przez alternator, a to wymaga niestety czasu.
Ładowanie akumulatora za pomocą prostownika
W tej sytuacji należy ładować akumulator po jego wymontowaniu z samochodu. W pierwszej kolejności musimy wyczyścić baterię. Podpinamy akumulator zgodnie z oznaczeniami - minus do minusa, plus do plusa. Ładowanie akumulatora trwa około 10 godzin.
W jaki sposób dbać o akumulator?
Dbanie o dobry stan hamulców, opon czy zawieszenia jest dla większości kierowców dość oczywiste. Zapominamy jednak, aby zadbać również o nasze akumulatory. Ich zużycie, zwłaszcza zimą, jest dosyć wysokie, natomiast żywotność wynosi około 3-4 lata. Przyczyny szybszego zużycia akumulatorów to głównie brak odpowiedniego dbania o te urządzania oraz nadmierne korzystanie z elektryki w samochodzie, szczególnie na krótkich dystansach. Warto pamiętać, aby:
- Czyścić klemy, aby nie zaśniedziały
- Podczas rozruchu silnika, powinniśmy mieć wyłączone urządzenia korzystające z prądu
- Alternator był sprawny
- Akumulator był stabilnie zamontowany
- Regularnie kontrolować napięcie akumulatora