Sprawdzenie i uzupełnienie oleju w silniku

Wybierz miasto i zarezerwuj wizytę w celu sprawdzenia stanu oleju. W razie konieczności specjalista doleje lub dokona upustu nadmiaru oleju silnikowego. 

W MOBI zyskujesz:

  • nawet 50% niższe koszty oleju  
  • wygodne wprowadzenie rezerwacji na konkretną godzinę – nie czekasz w kolejce 
  • odbiór i odstawienie gotowego auta - door2door (dostępne wkrótce) 
  • płatności odroczone i ratalne za wszystkie usługi 

Usługa zawiera*:

  • sprawdzenie poziomu oleju w silniku
  • uzupełnienie oleju

*koszt płynów i części nie jest zawarty w cenie usługi 

Dbaj o auto razem z MOBI - Twoje auto to doceni! 

Sprawdzenie i uzupełnienie oleju - w Twojej okolicy

Wybierz miasto i dogodny dla siebie serwis. Współpracujemy wyłącznie z dokładnie wyselekcjonowanymi punktami, w których specjaliści szczegółowo zweryfikują ewentualne problemy z autem i dokonają uzupełnienia stanu oleju w razie potrzeby. Możesz również poprzez MOBI umówić się na wymianę oleju oraz szereg innych usług. Z MOBI to proste! 

Sprawdzanie poziomu oleju w samochodzie 

Jednym z najistotniejszych płynów znajdujących się w aucie jest niewątpliwie olej. Jego brak uniemożliwia działanie silnika, a co za tym idzie samochód pozostaje niesprawny. Jakie są główne zadania oleju w pojeździe? Jakie są skutki zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu oleju? W jaki sposób sprawdzić poziom oleju i co zrobić, gdy pomiar wykaże nieodpowiednią ilość oleju? 

Olej silnikowy – jaka jest jego rola? 

Zdając egzamin na prawo jazdy powinniśmy doskonale wiedzieć do czego służy olej w samochodzie oraz w jaki sposób sprawdzić jego poziom. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, jak odczytać wynik pomiaru oraz co zrobić, gdy jest on nieodpowiedni.  

Olej w samochodzie odpowiada między innymi za smarowanie elementów jednostki napędowej. Jego odpowiedni poziom w samochodzie jest niezwykle ważny. Najistotniejsze funkcje, jakie spełnia olej to: 

  1. Zmniejszenie tarcia części w jednostce napędowej 
  2. Uszczelnienie 
  3. Czyszczenie podzespołów silnika 
  4. Redukcja ciepła niektórych części w silniku 

Powyżej wypisane zostały tylko niektóre, najważniejsze funkcje oleju w samochodzie.  

Sprawdzanie oleju w aucie

Inżynierowie projektujący samochody zdają sobie w pełni sprawę z tego, jak ważne jest systematyczne sprawdzanie poziomu oleju silnikowego w samochodzie. Ułatwiają więc zadanie kierowcom, umieszczając dosyć prosty mechanizm umożliwiający sprawdzenie oleju. Większa część tego płynu znajduje się głęboko pod silnikiem w misce olejowej, jednak mamy możliwość sprawdzenia jego poziomu jedynie poprzez otwarcie maski – mamy tam dostęp do specjalnego miernika – tzw. bagnet olejowy.  

Na bagnecie zaznaczona jest specjalna miarka, która pomaga określić poziom oleju. Nie możemy poruszać się autem, jeżeli na mierniku poziom oleju jest powyżej lub poniżej odpowiedniego oznaczenia. Jeśli do tego dojdzie, powinniśmy od razu zareagować. 

Nieodpowiedni poziom oleju

Nawet jeśli nasz samochód nie jest uszkodzony może dojść do takiej sytuacji. Jeśli jednak powtarza się ona kilkukrotnie, powinniśmy umówić wizytę w serwisie, w którym specjalista sprawdzi ewentualny problem i zaleci naprawę.  

Niski poziom oleju – co robić? 

W przypadku, gdy sprawdzimy poziom oleju i okaże się, że jest on poniżej minimalnego stanu, wymagane będzie jego dolanie. Warto dokonać tego przez lejek, aby nie zalać elementów silnika. Zalecamy skorzystanie z usługi MOBI “sprawdzanie poziomu oleju”, nasz specjalista dokładnie sprawdzi stan oleju i w razie konieczności uzupełni jego stan. 

Zbyt wysoki poziom oleju – co robić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak groźny dla silnika może być za wysoki poziom oleju w samochodzie. Może on doprowadzić do poważnych usterek i zachlapania silnika. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? W tym przypadku musimy dokonać upustu oleju. Aby wykonać to samodzielnie potrzebujemy odpowiednich warunków. Zalecamy więc umówienie wizyty z MOBI. Ekspert zajmie się upuszczeniem oleju i dokładnie sprawdzi, czy nie doszło do jakiegoś rodzaju uszkodzeń spowodowanych zbyt wysokim jego stanem.  

Kiedy powinniśmy sprawdzać stan oleju?

Nie ma co do tego żadnej odgórnej zasady. Należy przede wszystkim pamiętać o regularności, aby uniknąć sytuacji, gdy uzupełnienie lub upust oleju nie naprawi wyrządzonych szkód. Jeśli podróżujemy autem, poziom oleju powinien zawsze być na odpowiednim poziomie. Nie powinno być go ani powyżej maksimum, ani poniżej minimum.  

Na pewno należy zweryfikować poziom oleju przed dłuższą podróżą. Warto zawsze wozić ze sobą jakąś ilość oleju, aby nic nas nie zaskoczyło.  

W przypadku, gdy na dolnej części korka od wlewu oleju znajdziemy lepką maź, powinno nas to zaalarmować. Koniecznie umów się wtedy na wizytę w serwisie. Specjaliści MOBI dokładnie sprawdzą źródło problemu i pomogą w jego rozwiązaniu,  

Sprawdzanie poziomu oleju – przydatne informacje

Jeżeli nie zareagujemy na czas, możemy doprowadzić nawet do zatarcia silnika lub innych bardzo poważnych usterek samochodu. Jeżeli pomiar poziomu oleju da niepoprawny wynik, powinniśmy od razu przejść do działania.  

Jeżeli problem ze zbyt niskim poziomem oleju się powtarza mimo dolewania go do odpowiedniej wartości, również powinniśmy interweniować. Jego “uciekanie” może być spowodowane usterką któregoś z podzespołów lub dziurami w przewodach albo misce olejowej. W takiej sytuacji konieczna jest weryfikacja przez specjalistę w serwisie. 

Zabrudzenia w oleju widoczne na bagnecie również powinny nas zaalarmować. Może być to oznaka jakiegoś rodzaju usterki, która zlekceważona może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Zalecamy więc od razu udać się na weryfikację problemu w serwisie. 

Najważniejszą jednak kwestią jest systematyczna wymiana oleju. Co około 15-30 tysięcy kilometrów powinniśmy dokonać całkowitej wymiany oleju na nowy. Z MOBI w szybki i prosty sposób możesz umówić się zarówno na sprawdzenie stanu oleju, dolanie, upust oraz w razie potrzeby jego wymianę.