Zapalona kontrolka check engine w samochodzie – czy zawsze jest się czego bać?
Pojawienie się kontrolki na desce rozdzielczej potrafi wprowadzić niejednego kierowcę w stan paniki. Gdy dotyczy ona standardowego powiadomienia np. o braku płynu do spryskiwaczy lub niskim stanie paliwa, można odczuć ulgę.
Zapalona kontrolka silnika – co zrobić?
Pojawienie się kontrolki na desce rozdzielczej potrafi wprowadzić niejednego kierowcę w stan paniki. Gdy dotyczy ona standardowego powiadomienia np. o braku płynu do spryskiwaczy lub niskim stanie paliwa, można odczuć ulgę. Zupełnie inna sytuacja występuje w momencie, gdy komunikat dotyczy kontrolki silnika. Czy warto popadać w histerię, gdy ujrzymy w naszym samochodzie ikonkę Check Engine? Przede wszystkim nie można jej lekceważyć, lecz nie musi ona oznaczać wcale poważnych kłopotów.
Check Engine – co może oznaczać?
Kontrolka silnika występuje w większości samochodów obecnie jeżdżących w Europie, jest ona ważną częścią układu „self diagnostic” w pojeździe. Przy każdorazowym włączeniu silnika kontrolka powinna się zapalić. Jeśli system nie odnotuje błędu, ikonka gaśnie – problem pojawia się więc, gdy nie zniknie lub zapali się w czasie jazdy. Co może zatem oznaczać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
UWAGA! Usterki mechaniczne nie muszą doprowadzić do zapalenia się ikonki silnika. Jeśli odczujesz utratę mocy, usłyszysz niepokojące odgłosy lub stwierdzisz inne potencjalne oznaki uszkodzeń mechanicznych bez zaświecenia się kontrolki Check Engine, nie lekceważ ich – udaj się do diagnosty!
Pali się kontrolka silnika – co mam robić?
Najważniejsze to zachować spokój, a jednocześnie nie ignorować tego komunikatu. Istotną sprawą jest kolor ikony:
- Kontrolka Check Engine żółta lub pomarańczowa – dotyczy wykrycia jakiegoś rodzaju nieprawidłowości, która jednak nie ma znaczącego wpływu na pracę samochodu. Jazdę można kontynuować lecz niezbędne jest zbadanie sytuacji przez dianostę;
- Kontrolka Check Engine czerwona – dotyczy wykrycia poważnej usterki lub awarii, konieczne jest przerwanie jazdy;
W przypadku zapalenia się kontrolki również w kolorze żółtym, pomarańczowym warto zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, zgasić i ponownie uruchomić silnik. Wykryta usterka może być jednorazowa i ikonka nie zapali się ponownie. W przypadku gdy mimo tego zabiegu nie zniknie, należy udać się do diagnosty w celu określenia rodzaju wykrytej usterki lub błędu.
UWAGA! Odkładanie w czasie zdiagnozowania nieprawidłowości może skutkować poważnym uszkodzeniem
Zapalona kontrolka Check Engine – jakie są przyczyny?
Niestety mimo dbania o swój samochód w najlepszy możliwy sposób może dojść do sytuacji, gdy kontrolka silnika nie gaśnie. Jej zignorowanie może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji niż pierwotna usterka. Nigdy zatem nie lekceważ kontrolki Check Engine.
W czasie jazdy możesz nie odczuwać niczego, co wzbudzi Twoje podejrzenia. Nie oznacza to jednak, że w dłuższym czasie sytuacja się nie zmieni. Wiadome jest, że lepiej zareagować zawczasu, aby nie zwiększać potencjalnych kosztów i poziomu skomplikowania naprawy.
Co może oznaczać świecąca się kontrolka Check Engine?
- zablokowanie układu recyrkulacji spalin (EGR),
- zużycie lub awaria świec zapłonowych,
- awaria przepływomierza,
- błąd sondy lambda (dotyczy silników benzynowych),
- usterka filtra DPF,
- nadmierne zużycie katalizatora,
- awaria systemu wtrysku,
Jest to oczywiście niepełna lista, zapalenie się kontrolki silnika może mieć dużo więcej powodów, takich jak tankowanie paliwa niskiej jakości. Można zatem uznać, że samo zaświecenie się ikonki nie powinno wprawiać kierowcę w panikę, lecz powinno z pewnością zmobilizować do konkretnego działania w celu ustalenia dokładnego źródła jej zapalenia.
Zapalona ikonka silnika – jak diagnozować i likwidować przyczynę?
Niezależnie od wstępnych ustaleń kierowcy czy koloru kontrolki, rozwiązanie jest stosunkowo proste. Niezbędne jest odwiedzenie diagnosty, który sprawdzi kod błędu i ustali przyczynę zapalenia się „Checka”.
Specjalista zdiagnozuje przyczynę i najczęściej będzie mógł zająć się usunięciem usterki. Pamiętaj jednak, że samo skasowanie błędu, które proponują niektóre warsztaty nie jest rozsądnym pomysłem. Może to bowiem skutkować poważniejszymi problemami w przyszłości.