Artykuł

Sprzedaż samochodu - formalności po sprzedaży auta

W jaki sposób dokonać sprzedaży auta? Jakie są związane z tym obowiązki każdej ze stron transakcji? Wiele osób skupia się przede wszystkim na znalezieniu kupca, natomiast zapomina o działaniach wymaganych przez prawo po zbyciu pojazdu.

2 lata temu
3 minuty czytania

Sprzedaż samochodu - formalności po sprzedaży auta

 W jaki sposób dokonać sprzedaży auta? Jakie są związane z tym obowiązki każdej ze stron transakcji? Wiele osób skupia się przede wszystkim na znalezieniu kupca, natomiast zapomina o działaniach wymaganych przez prawo po zbyciu pojazdu. Z artykułu dowiesz się między innymi o tym, jak przygotować auto do sprzedaży, jak wygląda umowa kupna sprzedaży samochodu, jakie są obowiązki sprzedającego oraz nowego posiadacza pojazdu.

Proces sprzedaży auta nie kończy się wcale na dokonaniu samej transakcji. Samo przygotowanie auta do sprzedaży może być pracochłonne, ale zdecydowanie warte poświęcenia czasu. Przygotuj umowę kupna sprzedaży, dowód osobisty i dokumenty pojazdu. Po zbyciu auta czekają Cię jeszcze formalności.

Sprzedaż auta – co należy zrobić?

Przygotowanie do sprzedaży samochodu

Wbrew powszechnej opinii, zrobienie zdjęć auta pod blokiem i wystawienie ogłoszenia nie gwarantuje nam szybkiego dokonania transakcji sprzedaży. Bardzo istotne jest to, w jaki sposób wykonamy zdjęcia pojazdu, jaka będzie treść ogłoszenia oraz stan wizualny samochodu. Warto również przygotować wszelkie faktury i rachunki za serwisy, naprawy i zakup części – może nam to posłużyć jako skuteczny argument podczas negocjacji ceny z potencjalnym nabywcą pojazdu. Zastanów się zatem, czy nie korzystniej będzie poświęcić wolne popołudnie, aby pojechać na duży, pusty parking w celu dokonania ładnych zdjęć pojazdu. Dobre fotografie samochodu to wyższa szansa na przyciągnięcie większej ilości osób zainteresowanych zakupem.

Weź również pod uwagę czystość auta. Jeżeli użytkujesz je na co dzień, będzie to nieco bardziej pracochłonne, ale zdecydowanie opłacalne. Pamiętaj, że warto utrzymać w czystości zarówno wnętrze jak i karoserię. Przygotuj również zawczasu wszystkie dokumenty związane z pojazdem, takie jak dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa i jeśli została wydana to również karta pojazdu. Wszystko to ułatwi cały proces sprzedaży samochodu. Wydrukuj umowę kupna sprzedaży auta w kilku egzemplarzach. Dwa są niezbędne do sfinalizowania transakcji, pozostałe mogą przydać się na wypadek pomyłki przy wpisywaniu na nich danych.

Odpowiednia wycena auta ma niezwykle wysokie znaczenie. Pojawianie się w odpowiednich filtrach cenowych może nawet kilkukrotnie zwiększyć wyświetlenia naszej oferty. Poszukując auta, ustalamy zakres cen bardzo często do pełnych kwot. Ustawienie ceny pojazdu na 30 zamiast 31 tysięcy złotych pozwoli dotrzeć do osób szukających aut nieprzekraczających tej wartości – jeśli zależy nam na czasie to zdecydowanie korzystniej będzie niewielkie zmniejszenie ceny celem dotarcia z ogłoszeniem do większej liczby osób i tym samym zwiększenie szansy sprzedaży samochodu.

Pamiętaj, że odpowiednio przygotowana oferta doprowadzi do szybszego sprzedania auta. Dzięki dokładnym wykonaniu zdjęć oraz opisu oferty i zachowaniu pojazdu w czystości możesz uzyskać lepszą cenę za sprzedaż samochodu.

Umowa kupna sprzedaży samochodu– co powinna zawierać?

W Internecie dostępnych jest bardzo dużo różnych wersji takiego dokumentu. Co zatem powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu, aby była zgodna z przepisami? Najważniejsze punktu to:

  • Miejsce oraz data zawarcia umowy,
  • Dane identyfikacyjne sprzedającego i kupującego, w tym imię, nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości, najlepiej dowodu osobistego oraz adres zamieszkania),
  • Opis przedmiotu, którego dotyczy transakcja (marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny, przebieg, rok produkcji, numer karty pojazdu).
  • Cena samochodu sprzedaży samochodu.
  • Warto również, aby na umowie kupna sprzedaży zawarte były:
  • Oświadczenie sprzedającego dotyczące własności i braku toczących się postępowań wobec niego,
  • Oświadczenie sprzedającego informujące o tym, że pojazd jest pozbawiony wad technicznych, o których wie,
  • Oświadczenie kupującego, że stan techniczny pojazdu jest mu znany,
  • Oświadczenie dotyczące wskazania, kto ponosi koszty związane z zawarciem umowy (podatek od czynności cywilnoprawnych).

Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna również zawierać dokładną datę (wraz z godziną) przekazania samochodu. Dzięki temu sprzedawca samochodu jest zabezpieczony w sytuacji, gdy w dniu transakcji kupujący spowoduje kolizję.

Pamiętaj, że umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna zostać sporządzona w dwóch jednakowych, podpisanych przez obie strony egzemplarzach.

Wraz ze sprzedanym samochodem kupujący powinien otrzymać wszystkie kluczyki, dokumenty pojazdu w tym kartę pojazdu, jeden egzemplarz umowy kupna sprzedaży oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej, gdzie wykupione jest ubezpieczenie OC.

Sprzedaż samochodu – formalności po sprzedaży auta

Po spisaniu umowy i dokonaniu transakcji pozostaje jeszcze kwestia formalności związanych ze sprzedażą i zakupem auta. Konieczne będzie:

  • Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • Poinformowanie firmy ubezpieczeniowej,
  • Przerejestrowanie pojazdu.

Nie można zapomnieć o żadnym z tych punktów, warto jednak wiedzieć co musi zrobić sprzedający, a co należy do nowego posiadacza samochodu.

Podatek PCC – co to jest?

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy umów cywilnoprawnych, do których należy umowa kupna sprzedaży. To kupujący powinien zapłacić podatek, chyba że w umowie zapisano inaczej. PCC wynosi 2% od wartości samochodu. Zwolnione z tego podatku są transakcje poniżej 1000 zł.

Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie OC

Po zakończeniu procedury sprzedaży samochodu, poprzedni właściciel ma 14 dni, aby zgłosić sprzedaż samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokumenty może dostarczyć osobiście lub przesłać odpowiedni formularz mailowo. Zgłoszenie sprzedaży samochodu jest potrzebne, aby ubezpieczenie samochodu nie przedłużyło się automatycznie, a także w przypadku szkody komunikacyjnej nowego nabywcy pojazdu – bez zgłoszenia zostanie ona przypisana do poprzedniego właściciela i sytuację tę będzie trzeba wyjaśniać.

Nabywca pojazdu może dokonać rekalkulacji składki, jednak nie zawsze będzie to dla niego opłacalne. Ma również możliwość wypowiedzenia umowy OC, jednak niezwykle ważne jest, aby zawrzeć nową od dnia zerwania tejże umowy. W przeciwnym razie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć karę za brak ważnej polisy OC.

Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie AC

Jak już wiemy, o fakcie sprzedaży samochodu należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe w celu przepisania polisy OC na nowego właściciela. Co jednak w sytuacji, gdy na pojeździe wykupione jest ubezpieczenie autocasco? Czy zgłoszenie zbycia pojazdu jest również konieczne ze względu na AC? Po poinformowaniu ubezpieczyciela o sprzedaży, jedynie obowiązkowe ubezpieczenie przepisywane jest na nowego nabywcę. Ubezpieczenie autocasco zostaje rozwiązanie, a poprzedni właściciel powinien dostać zwrot za niewykorzystany okres.

Przerejestrowanie pojazdu po sprzedaży

Po sprzedaniu auta, powinieneś zgłosić ten fakt w odpowiednim wydziale komunikacji. Niezbędne będzie okazanie umowy kupna sprzedaży pojazdu, bez tego nie będzie możliwości jego wyrejestrowania. Zbycie pojazdu można zgłosić elektroniczne lub dokumenty możesz dostarczyć osobiście. Przepisy wskazują, że sprzedający ma na to 30 dni od dnia zakupu pojazdu.

Kilka obowiązków spoczywa również po stronie nowego właściciela. On również musi udać się do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania auta. Musi wziąć ze sobą umowę kupna sprzedaży pojazdu.

Po zbyciu auta konieczne jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Zgłoś również sprzedaż samochodu do swojego ubezpieczyciela, aby przepisać polisę na kupującego.

Sprzedaż samochodu – podsumowanie

Po sprzedaży samochodu, powinieneś pamiętać o kilku obowiązkach z tym związanych.

  • Przygotuj odpowiednio pojazd, aby sprzedaż samochodu poszła sprawnie,
  • Przygotuj wszystkie dokumenty (dokumenty swoje, samochodu oraz dokument umowy kupna sprzedaży pojazdu), aby procedura sprzedaży samochodu była ułatwiona,
  • Po sprzedaży auta, należy zgłosić zbycie pojazdu do Wydziału Komunikacji,
  • Fakt zbycia pojazdu należy zgłosić do firmy ubezpieczeniowej, aby przepisać ubezpieczenie samochodu na nabywcę,

Warto zachować wszystkie dokumenty dotyczące sprzedaży samochodu na przyszłość


x